Świeczka przestała się palić – jak temu zapobiec i odratować świecę?

Aby zapobiec uszkodzenia świecy bądź też zalania knota warto jest, zapoznać się z zasadami, jak palić świecę sojową oraz jakie są powody, dlaczego świeca się przestała palić. Jeśli znasz powód, dlaczego Twoja świeczka została uszkodzona, a w pełni chcesz wykorzystać potencjał palenia świecy sojowej, spróbuj wykorzystać poniższe metody, jak zaradzić w przypadku zalania knota.

Zatopiony knot – jak temu zaradzić?

Jeśli zalanie zostało spowodowane zbyt krótkim knotem i świeczka nie chce się rozpalić, spróbuj roztopić woskowy basen zapalniczką, bądź zapałkami, a następnie wylej nadmiar roztopionego wosku. Powtórz tę czynność kilka razy tak, aby zapalić knot. Jeśli uda się rozpalić nie gaś świecy, dopóki nie roztopi całej powierzchni wosku i obserwuj, jak zachowuje się knot, aby uniknąć ponownego zalania. Ta metoda może spowodować, tworzenie się tunelu, przez co istnieją małe szanse na wykorzystanie wosku do końca, ponieważ nie będzie się spalał równomiernie. W takim przypadku spróbuj rozpuścić zapałkami bądź zapalniczką nadmiar wosku ze ścianek (uważając przy tym, aby ponownie nie zalać knota, możesz wylać odrobinę roztopionego wosku tak, aby knot wystawał na około 5mm. To rozwiązanie nie gwarantuje sukcesu, jednak jest to jedyna metoda, w jaki sposób uratować świecę od ponownego zalania oraz tworzenia się tunelu. Po wykonaniu powyższych czynności pamiętaj, aby gasić świecę dopiero po rozpuszczeniu się całej powierzchni wosku tak zwane ‘od ścianki do ścianki’

Zalanie z powodu zbyt długiego knota – jeśli wosk jest zastygnięty, postaraj się wyskrobać odrobinę wosku dookoła knota tak, aby była możliwość rozprostowania, jeśli jednak jest to niemożliwe, spróbuj delikatnie roztopić powierzchnie zapalniczką bądź zapałkami, wyciągnij knot, rozprostuj, zadbaj o odpowiednią długość i rozpal świecę.

Dlaczego knot się przechylił podczas palenia?

Ekologiczne rozwiązania są bezpieczniejsze dla zdrowia, jednak cechują się większą wrażliwością na sposób spalania. W świeczkach emho, knoty jakich używam to bawełniane knoty powleczone naturalnymi woskami. Podczas spalania nie emitują toksycznych związków do otoczenia z uwagi na brak zawartości metali, co ma miejsce, gdy spalamy świecę z usztywnionym knotem posiadającym cynę i ołów w rdzeniu. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są do świec parafinowych, jednak warto zwrócić uwagę również na rodzaj knotów, jakie używają producenci świec do swoich sojowych produktów.

Zobacz także: Ekologiczne knoty – Co warto wiedzieć? 

Naturalne knoty mają większą tendencję do przechylania się, ze względu na brak popularnych toksycznych rdzeni, dlatego bardzo ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad podczas palenia świecy sojowej. W świecach sojowych emho wpleciony jest cieniutki papierowy wątek, który ma za zadanie stabilniejsze utrzymanie knota, co tym samym zapobiega zalaniu podczas dłuższego palenia, czasami zdarza się zbyt długie palenie świecy, niż rekomenduje producent. Z tego powodu, jeśli czas palenia się delikatnie przedłuży, knoty w dobrej jakości świecach nie powinien zostać zalany.

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu. Mamy nadzieję, że od teraz żadna świeczka nie będzie miała problemów i każda będzie uratowana ciesząc swoją obecnością i naturalnym zapachem.


Tagi: zapachowa świeca sojowa,