Świeczka przestała się palić – przyczyny gasnącej świeczki.

Najczęstszym problemem, który uniemożliwia dalsze spalanie świecy, jest zatopiony knot. Często wynika to z nieodpowiedniego palenia świecy, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami jak palić świecę sojową, aby zachować użyteczność do samego końca. Zapraszam do sprawdzenia mojego wpisu, gdzie głównym tematem będzie świeczka sojowa.

Zobacz także: Naturalny wosk sojowy – Dowiedz się więcej!

Kupując ekologiczne świece, w których nie ma toksycznych ulepszeń, na przykład w postaci ołowiu w knocie istnieje większe ryzyko zatopienia, jednak warto zdecydować się na naturalne rozwiązania, dbając tym samym o własne zdrowie. Ważna jest również jakość świec sojowych, dlatego warto kupować ze sprawdzonych źródeł, gdzie producent dba o odpowiednie dobranie komponentów i przeprowadzone zostały testy stabilności. Takie świece są mniej narażone na ryzyko gaśnięcia, jednak ważnym aspektem jest zapoznaniem się z kilkoma puntami, jak powinno się palić świece, aby na dłużej otulały nasze domy.

Dlaczego świeczka się nie pali?

Jeśli Twoja świeca przestanie się palić, spróbuj znaleźć przyczynę. Dzieje się tak głównie ze względu na uszkodzenie bądź też nieodpowiednie dobranie knota, dlatego poniżej znajdziesz kilka powodów, dlaczego świeca nie chce się palić:

Zbyt krótki knot

Ucięcie knota zbyt krótko sprawi, że mogą wystąpić problemy z zapaleniem świecy. Wosk to swego rodzaju paliwo dla bawełnianego sznurka, gdy knot będzie zbyt krótki, może się zalać, a zbyt mały płomyczek nie będzie w stanie rozpuścić całej powierzchni wosku

Świeczka ma zbyt długi knot

Rozpalenie świecy ze zbyt długim knotem bądź też dużym zgrubieniem na końcu przeciąży knot oraz zbyt szybko roztopi wosk, co skutkuje zalaniem.

Knot został zalany woskiem

Zalany knot jest skutkiem nieodpowiedniego przycięcia bądź też jego brakiem. Może się również wydarzyć, że podczas przenoszenia świecy, gdy wosk nie zdążył zastygnąć, knot został zalany gorącym woskiem podczas gwałtownych ruchów. Zalany knot skutkuje często bezużytecznością świecy, jednak istnieje kilka sposobów jak temu zaradzić.

Woda w świecy

Pamiętaj, aby nie gasić świecy wodą. Jednak, jeśli dojdzie do zalania, mokry knot nie będzie w stanie się zapalić. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie i ponownie rozpal świecę.

Świeczka z tunelem

Jeśli świeca ma niedobrze dobrany knot bądź też jest nieodpowiednio palona, w świecy powstaje tak zwany ‘tunel’. W takim przypadku wosk nie rozpuszcza się od ścianki do ścianki, w efekcie czego uzyskamy nieestetyczny wygląd świecy, ale też dużo krótszy czas spalania Istnieje również możliwość zalania knota, podczas gdy płomień zacznie topić większe ilości wosku ze ścianek.

Zły rodzaj knota

Odpowiednie dobranie knota do świecy to swego rodzaju sztuka. Jeśli chcesz zrobić swoją własną świecę, warto przetestować kilka, a nawet kilkanaście rodzajów knotów do każdego rodzaju świecy oraz zapoznać się z ogólnymi zasadami. Istnieje wiele czynników, jakie trzeba przetestować oraz wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedni knot. Jednak, jeśli zdecydujesz się na zakup, warto wybrać sprawdzone marki, które dbają o jakość swoich produktów.

Skracanie knota przed zastygnięciem świecy

Ważne jest, aby po zgaszeniu świecy pozwolić na zastygnięcie całej powierzchni wosku, a następnie skrócić knot do odpowiedniej długości. Skrócenie tuż po zgaszeniu świecy może skutkować urwaniem zbyt dużej długości, co przyczynia się do utopienia.

Jeśli Twoja świeczka przestała się palić mimo tego, że dalej w pojemniczku jest dużo wosku i znasz przyczynę, sprawdź, jak temu zaradzić.


Tagi: zapachowa świeca sojowa,