Sztuka wiązania sznurka – makrama

Makrama — Co to jest?

 

Naturalnym skojarzeniem z zyskującym coraz większą popularność stylem boho jest właśnie makrama. Te plecione z bawełnianego sznurka ozdoby potrafią być nie tylko niecodzienną dekoracją, ale także praktyczną częścią aranżacji wnętrza. Ich oryginalny, a zarazem uniwersalny wygląd to nie jedyna zaleta. Makrama jest produktem ekologicznym, ponieważ do ich powstania wystarczy tylko bawełniany sznurek a do bardziej skomplikowanych ozdób można wykorzystać jeszcze koraliki, piórka, drewniane elementy i wiele, wiele innych. Jednak warto zadbać o naturalne dodatki, które najpiękniej komponują się z bawełnianym sznurkiem.

 

Wszystko zależy od naszej wyobraźni i wizji, ponieważ świat makram jest niezwykle ‘pojemny’. Mieści w sobie wiele możliwości, chociażby biorą pod uwagę różnorodność zastosowań. Jeśli chodzi o tworzenie dekoracji ze sznurka mogą to być breloczki, łapacze snów, kwietniki, torebki i wiele innych rzeczy, które zdobią nasze wnętrza, ale nie tylko.

 

Czym właściwie są makramy? Jakie materiały są nam potrzebne do produkcji

 

Makrama to tak naprawdę sztuka wiązania sznurka. Dziś pod hasłem makrama znajdziemy już uplecione ozdoby na ścianę, które tworzą cudowny boho klimat. Makramy jako ozdoby, akcesoria i elementy wystroju wnętrz wykonywane ze sznurka stworzonego z naturalnych materiałów. Najczęściej w produkcji makram wykorzystuje się sznurki bawełniane, lecz czasami korzysta się także z materiałów wykonanych z konopii, lnu czy jedwabiu. Sztuka tworzenia makram to nie tylko materiał. Makramy tworzone są tylko i wyłącznie techniką przeplatania sznurka. W ich produkcji nie wykorzystuje się igieł bądź innych akcesoriów krawieckich. Przepiękne makramy tworzone są tylko i wyłącznie za pomocą odpowiedniego przeplatania ze sobą bawełnianego sznurka. W produkcji makram nie biorą udziału wielkie fabryki, a makramowe ozdoby są najczęściej tworzone w małych, tradycyjnych manufakturach.

 

 

Makrama — co możemy wykonać?

 

Makramy są sztuką samą w sobie, lecz technika ich wykonania, a także one same mogą posłużyć Ci jako element wystroju wnętrza lub przydatne akcesorium. Makrama świetnie sprawdzi się jako ozdoba lampionów. Makramową otulina w połączeniu ze zwyczajnym, szklanym lampion, nadaje mu wyjątkowy etniczny charakter. Oczywiście to nie jego jedyna zaleta. Światło wydobywające się z lampionu stworzy w twoim wnętrzu mieszkalnym magiczną atmosferę, rysując w nim wyjątkowe geometryczne wzory. Wszystko to za sprawą współpracy naturalnych sił, jakimi są w tym przypadku światło i bawełniany materiał. Makramowy lampion sprawdzi się idealnie we wnętrzach o charakterze etnicznym i boho, ale także vintage i minimalistycznym. Zupełnie przepadłam w temacie połączenia świec z makramowymi akcesoriami i rozpisałam się na temat lampionów – bo to właśnie one zajmują podium w Emhowym makramowym świece. Jednak za pomocą sznurka i splotów jesteśmy w stanie wykonać bardzo dużo. Jeśli chodzi o domowe ozdoby, mogą być to kwietniki, makramy na ścianę czy nawet łapacze snów. Możemy stworzyć również torebki, sakiewki, breloczki makramowe i tak naprawdę wiele przeróżnych ozdób. Wszystko zależy od zapotrzebowania, wyobraźni i czasu.

 

 

Makrama jako element codzienności

 

Makramy świetnie sprawdzają się również jako drobne towarzyszki życia codziennego. Z makramy można wykonać nie tylko lampiony, ale także wyjątkowo estetyczne breloczki do kluczy. Zazwyczaj zawieszki oferowane w sklepach są ciężkie, głośne i po prostu zbyt duże. Ich rozmiar i waga mogą być utrapieniem, chociażby podczas prowadzenia samochodu. Makramowe breloczki są zaś lekkie i nie są źródłem drażniących dźwięków. Co więcej, w czasie jazdy autem tłumią dźwięk obijających się o siebie kluczy, co dla niektórych osób jest niezwykle uciążliwe. Oprócz funkcji praktycznej, zawieszki wykonane z makramy są także niezwykle atrakcyjne wizualnie. Co więcej, ich wygląd jest na tyle uniwersalny, że wpasuje się zarówno w estetykę osób zafascynowanych orientem, jak i modą lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

 

Dzieła wykonane z makramy są coraz częściej elementem sztuki użytkowej. Wystrój wnętrz nie jest już tematem zarezerwowanym tylko dla nielicznej grupy osób, a wiedza z zakresu tworzenia przyjaznej domowej przestrzeni nie jest tajemną. Makramy są odpowiedzią na potrzeby osób, które cenią sobie delikatne i subtelne elementy dekoracyjne, które jednocześnie stworzą lekki i przytulny klimat wnętrza. Ponadto, makramy są niezwykle uniwersalnymi ozdobami. Lubią zarówno drewno, jak i szkło. Świetnie sprawdzą się jako elementy oświetlenia i użytkowe gadżety. Makramy świetnie komponują się z estetyką etniczną, stylem boho, a także wnętrzami utrzymanymi w klimacie vintage.

 

Serdecznie dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu na temat makram, zapraszamy również do sprawdzenia innych artykułów na naszym blogu.


Tagi: ozdoby boho,