Wosk sojowy – intensywność zapachu w świecach
Wosk sojowy to bardzo dobry nośnik zapachu, jednak należy pamiętać, że świeca to nie jest jedynie sam wosk i zapach. Bardzo ważną rolę odgrywa tak zwane serce świecy, jakim jest bardzo często zapomniany knot. Tworzenie świec to bardzo złożony proces wymagający licznych testów, wiedzy na temat składu, chemii, specyfiki i dobranie wysokiej jakości komponentów. Brak wiedzy oraz doświadczenia może się źle skończyć, ponieważ mamy do czynienia z żywym ogniem, a olejki zapachowe oraz eteryczne to substancje łatwopalne, dlatego nieumiejętne dobranie komponentów oraz nieprawidłowy proces produkcji może przyczynić się do samozapłonu i niebezpiecznej sytuacji.
Dlaczego świeca nie pachnie?
Przyczyn słabo pachnącej świecy sojowej jest dużo. Często jednak okazuje się, że świeca ma intensywny zapach, gdy nie jest rozpalona, jednak po zapaleniu staje się on praktycznie niewyczuwalny. Przyczyn może być wiele, od złego knota, nieodpowiednich temperatur podczas łączenia składników, czy nawet zbyt szybkie rozpalenie świecy. Należy pamiętać, że wosk sojowy łączy się z zapachem nie tylko podczas mieszania cieczy, gotowa świeca powinna “odleżakować” zanim ją zapalimy po to, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły.
Wosk sojowy i olejki zapachowe – odpowiednie proporcje
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wosku sojowego, często jest to wosk sojowy z mieszanką innych roślinnych wosków. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, dlatego warto poznać się z dokładnym składem wosków przed zakupem – często sama nazwa nie wskazuje z czym dokładnie mamy do czynienia. Nie każdy wosk sojowy jest w stanie przyjąć duże stężenie olejków zapachowych, jest to kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Podczas produkowania świec, warto pracować na procentach a nie na gramaturze, dzięki przeliczeniu odpowiednio proporcji mamy pewność, że świeca jest stabilna i składniki są w stanie połączyć się ze sobą biorąc pod uwagę specyfikację wosku.
Należy wspomnieć, że podczas produkcji świec, nie zawsze więcej znaczy lepiej, często użycie 12% olejku nie czyni świecy intensywniej pachnącej niż dodanie 5% zapachu. Jest to uzależnione od wielu czynników, dlatego testy różnej ilości stężeń są wskazane przy tworzeniu każdej świecy o nowym zapachu.
Jak zrobić intensywnie pachnącą świecę?
Proces produkcji świec wymaga wiele cierpliwości i ogromną dawkę wiedzy. Jest wiele czynników jakie wpływają na intensywność zapachu jednak nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Przed próbą wykonania pierwszej świecy zalecamy zapoznanie się dokładnie ze specyfikacją komponentów, a następnie wykonanie licznych testów pod ścisłą kontrolą w celu zachowania bezpieczeństwa. Jeśli znajomość procesu jest Ci znana, a Twoje świece dalej nie pachną zbyt intensywnie, przeanalizuj główne czynniki, które mogą wpływać na słabą intensywność:
- zapoznaj się ze składem oraz specyfikacją wosku i olejków zapachowych,
- przeanalizuj temperatury zapłonu aromatów i zwróć na to szczególną uwagę podczas produkcji, tak aby zapach nie ulotnił się podczas łączenia wosku z zapachem,
- dokładnie wymieszaj mieszaninę, aby substancje połączyły się ze sobą,
- wybierz odpowiedni knot,
- dobierz odpowiednie proporcje wosku sojowego oraz kompozycji zapachowych,
- pozwól “odpocząć” świecy przed pierwszym rozpaleniem.
Wosk sojowy – Świeca ze sklepu słabo pachnie
Zakupiona świeca nie pachnie podczas palenia, jest to częste zjawisko jakie spotykany, gdy kupujemy świece z niesprawdzonych źródeł. Warto zaznaczyć, że produkcja świec jest to proces wymagający dużego nakładu finansowego, olejki zapachowe oraz eteryczne to jeden z najbardziej kosztowych elementów świecy, producenci często biorąc pod uwagę aspekt finansowy decydują się na dodanie znikomej ilości zapachu. Pamiętaj, że zapach świecy świeżo po otwarciu, a zapach podczas palenia to dwa zupełnie inne czynniki. Bardzo łatwo jest uzyskać ładnie pachnącą świece, która skusi nas na sklepowych półkach jednak po powrocie do domu i rozpaleniu, okazuje się, że zapach zupełnie zanika. Dlatego warto wybierać świece ze sprawdzonego źródła, gdzie mamy pewność, że producent dba o najwyższą jakość i najzwyczajniej w świecie, zna się na produkcji świec.
Kolejnym czynnikiem jest tak zwane ‘przyzwyczajenie się do zapachu’ gdy rozpalimy świece, często nie czujem tak bardzo intensywnego zapachu jak na przykład nasi goście, którzy przychodzą w odwiedziny. Dzieje się tak za sprawą przyzwyczajenia się do zapachu i niezwracania na niego uwagę, wystarczy zrobić mały test, wychodząc na chwile z domu, bądź też do innego zamkniętego pomieszczenia a następnie do pomieszczenia, gdzie rozpaliliśmy świece. Nagle okazuje się, że cały pokój wypełniony jest przyjemnym zapachem natomiast nasze nosy przyzwyczaiły się już i zapach nie jest dla nas wyczuwalny, to dokładnie tak samo jak z perfumami.
Tagi: