Zapachy do domu. Poznaj znaczenie zapachów

Podróżujemy przez życie gromadząc wspomnienia. Lepsze i gorsze, zabawne i smutne. Często zdarza nam się, że jakiś niespodziewany bodziec nagle odrywa nas od aktualnie wykonywanej czynności i nakazuje przywołać z pamięci zdarzenia i obrazy. Ileż to razy zapach maślanych ciastek czy świeżego ciasta drożdżowego przypominał o beztroskim dzieciństwie i wakacjach u babci? Choć na co dzień zdajemy się o tym nie pamiętać, zapach mocno zapisuje się w naszej pamięci. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu z kategorii  zapachy do domu. 

Jakie znaczenie ma zapach?

Postrzegamy świat przez wszystkie dostępne nam zmysły. Choć wydaje nam się, że najlepiej zapamiętujemy obrazy i dźwięki, to jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że także zapachy nie pozostawiają nas obojętnymi. Dla większości osób nie mają one kluczowego znaczenia ze względu na swoją ulotność, nienamacalność. Faktycznie jednak, te niedocenione doznania mają spore znaczenie dla postrzegania przez nas rzeczywistości – mogą pobudzać do działania, zachęcać do drzemki albo zmuszać wręcz do słodkiej przekąski. Wiedzą o tym sprzedawcy, którzy w odpowiedni sposób dobierają zapachy w sklepach i galeriach handlowych, podnosząc tym samym zyski swoich firm. W dalszym ciągu jednak, wielu z nas nie docenia tej kwestii i nie dba należycie o kompozycje zapachowe w domu. Jest to duży błąd, ponieważ bardzo często, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, zapach danego pomieszczenia wpływa na nasze samopoczucie. Warto więc świadomie wybrać zapach do mieszkania. Także po to, by z czasem móc odtworzyć związane z nim wspomnienia.

Jakiego rodzaju zapachy wybierać do domu?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju odbiorcami zapachu jesteśmy. Są bowiem ludzie, którzy bardzo intensywnie odczuwają wszelkie aromaty i długotrwała ekspozycja będzie dla nich męcząca. Są też jednak i tacy, którzy na co dzień nie zwracają na nie uwagi i w zasadzie ich nie czują. Odpowiedź na powyższe powinna stanowić pierwsze kryterium w doborze zapachu do domu czy mieszkania, w którym przecież spędzamy sporą część życia.

Wybierając zapach do domu najlepiej przy, aby dany aromat przyjemnie nam się kojarzył i budził pozytywne emocje. Często spotyka się stwierdzenie, że dany zapach jest otulający – to zdecydowanie jedna z cech, którą powinien mieć zapach do domu.

Wybierając zapachy do domu, należy również zastanowić się, jakiego typu aromaty odpowiadają nam najbardziej. Czy są to kompozycje kwiatowe, orientalne, czy może ziołowe. Połączenie tych nut zawierają często ekskluzywne zapachy do domu dostępne na rynku. Jeśli nie mamy więc ulubionej nuty, warto sięgnąć, przynajmniej na początku, po gotowy produkt, przygotowany przez profesjonalistów.

Jak uzyskać pożądany zapach w domu?

Na rynku dostępnych jest wiele artykułów, które mogą stanowić źródło zapachu. W ostatnim czasie popularnością cieszą się świece sojowe. Są to produkty w pełni ekologiczne i bezpieczne. Podczas ich spalania mamy pewność, że nie powstaną żadne zabrudzenia z sadzy czy od dymu. Świece takie są doskonałymi nośnikami dla olejków eterycznych. Jeśli chodzi natomiast o te ostatnie, to nie od dziś wiadomo, że stanowią jedne z lepszych źródeł aromatów.

Aktualnie, coraz większą popularnością cieszą się świece wytwarzane ręcznie, przez niewielkie manufaktury specjalizujące się w tego typu produktach i posiadające w swojej ofercie szeroką gamę produktów.

Zapachy warto wybierać w zależności od pory roku. Im cieplej na dworze, tym lepiej kierować swoje wybory w strony świeżych i cytrusowych nut zapachowych, natomiast w zimniejsze pory, bardzo dobrym wyborem są te nieco cięższe aromaty, które otulają przestrzeń i nadają cieplejszego klimatu. Na rynku znajdziemy wiele możliwości i połączeń zapachowych. Często wybierając zapach do domu podczas kilku pierwszych dni wydaje nam się mocno wyczuwalny, natomiast z czasem zupełnie nie zwracamy uwagi na dany zapach. Warto pamiętać, że takie zjawisko w większości przypadków nie jest spowodowane niską jakością produktów, jednak przyzwyczajeniem się do danego zapachu. Dokładnie tak samo jak w przypadku perfum, po czasie sami nie wyczuwamy na sobie danych nut zapachowych, jednak mimo wszystko słyszymy komplementy od otoczenia i pytania jaki to zapach. Budowanie klimatu we wnętrzu jest bardzo ważne i wprawia nas nie tylko w dobry nastrój, ale i tworzy całą przestrzeń przytulniejszą, świeżą, otoczoną ciepłem i dużo łatwiej można się zrelaksować w kąpieli zapachowej na przykład ulubionej świecy sojowej. 


Tagi: