Bezpieczne palenie świeczek. Poznaj kluczowe elementy. 
Palenie świec bywa zarówno przydatne jak i przyjemne. Co by nie mówić, przerwy w dostawach prądu od czasu do czasu się zdarzają. Niekiedy mamy też ochotę położyć się w wannie i sączyć wino przy naturalnym, klimatycznym świetle, które w towarzystwie wesoło tańczącego płomyczka wydziela przyjemny zapach. W tym artykule wyjaśnimy, co zrobić, aby palenie świeczek było bezpieczne i w pełni komfortowe dla naszej ostrożnej, ludzkiej natury. Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji.
Bezpieczne palenie świeczek – absolutne podstawy
Palenie świec stanowiło główne źródło światła dla naszych dziadków i pradziadków. Dzisiaj mamy do czynienia z knotami i woskiem o wiele rzadziej pod kątem praktycznym w postaci elementu naszej przestrzeni, który daje nam światło i dlatego też niektórzy z nas mogą zapominać o absolutnych podstawach pod kątem bezpiecznego palenia świec. Pamiętajmy, że zapachowe świece sojowe nie tylko wydzielają zapach, ale również się palą żywym ogniem, więc aby wszystko zachować w należytym porządku poznaj kilka prostych zasad względem ich palenia.
Zasady bezpieczeństwa przy paleniu świec sojowych
- Świece należy stale kontrolować. Nie pozwalajmy dzieciom na aktywną zabawę w ich obszarze. Niestety kontakt najmłodszych ze świecami, łatwo może skończyć się pożarem. Pamiętaj o tej zasadzie, aby uniknąć nieprzyjemnych wypadków.
- Taka sama zasada dotyczy zwierząt domowych. Niestety nasi czworonożni podopieczni nie rozumieją zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się ognia. Dodatkowo świece zapachowe mogą przyciągać uwagę na przykład kotów. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz mruczek wywrócił źródło światła i wywołał pożar.
- Świece naturalne zawierają knoty, które są łatwopalne. Niestety tę samą cechę posiadają inne materiały. Ogień powinniśmy trzymać z daleka od naszej domowej makulatury/ papieru, alkoholu, a już przede wszystkim z daleka od benzyny.
- Nie należy pozostawiać płonących świec, kiedy idziemy spać albo wychodzimy z domu. Należy je obowiązkowo zgasić. Pamiętajmy o tym, że ogień, nawet w kontrolowanym obszarze, jakim w naszym przykładzie jest pojemnik świecy, może zachować się nieprzewidywalnie i przykładowo razem z delikatną iskrą powstałą podczas spalania może wywołać ogromne szkody.
Palenie świeczek – kilka dodatkowych zasad bezpieczeństwa
Niezależnie od tego, czy palimy świece zapachowe czy stricte użytkowe, powinniśmy dbać o to, aby ogień z nich się nie rozprzestrzenił.
W tym celu warto pamiętać o kilku dodatkowych zasadach bezpieczeństwa:
- Czasami w filmach – zwłaszcza w horrorach – widzimy przestrzenie doszczętnie zastawione świecami. Odradzamy to rozwiązanie. Świece mogą podtapiać się nawzajem i zwiększać szansę na to, że ogień rozprzestrzeni się tam, gdzie absolutnie nie powinien. Bezpieczne palenie świeczek zagwarantujemy, zachowując pomiędzy nimi odległość mniej więcej pięciu centymetrów.
- Doświadczeni miłośnicy świec przed odpaleniem stosują pewien rytuał, który może okazać się bardzo ważny pod katem bezpieczeństwa. Mianowicie przycinają knot do długości około 0,5 centymetra. Ten zabieg zabezpiecza nas przed niekontrolowanym płomieniem. Czasami może zdarzyć się, że świeca topi się szybciej niż spala się knot. W tej sytuacji możemy uzyskać zbyt długi, płonący sznurek, który stanowi ogromne zagrożenie. Oczywiście jako producenci świec z całego serca polecamy taką praktykę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są ekologiczne knoty, sprawdź wpis na naszym blogu!
- Świece naturalne wymagają także innych zabiegów higienicznych. Jeśli podpalamy knot zapałką i jej końcówka wyląduje w parafinie, należy ją natychmiast wyjąć. Przypomnijmy, że mieszanie siarki z drewnem i parafiną nie jest dobrym pomysłem. Może to doprowadzić do kolejnej odmiany niekontrolowanego płomienia.
- Palenie świec nie powinno trwać dłużej niż trzy godziny. Taki czas zaleca wielu producentów i również my apelujemy o to, aby się tego czasu trzymać.
- Absolutnie nie należy bawić się woskiem. Osoby, które spędziły dużo czasu w górskich chatkach i innych miejscach oświetlanych świecami, wiedzą, jak bardzo jest to kuszące. Topiący się wosk zachowuje się jak gorąca plastelina. Niestety podczas zabawy bardzo łatwo wywrócić świeczkę i doprowadzić do tragedii. Co prawda wosk sojowy nie wywoła u na poparzenia i prawdopodobnie może być tak, że gwałtowne zalanie płomienia po przewróceniu świecy go zwyczajnie zgasi, ale warto dmuchać na zimne.
Ciesz się zapachem i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas palenia świec
Bardzo dziękujemy za zapoznanie się z naszym poradnikiem na temat bezpiecznego palenia świec. Mamy nadzieję, że od teraz wszystkie zasady bezpieczeństwa związane z paleniem świec sojowych będą nieodłącznym elementem Twojego relaksu w ich towarzystwie. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz poznania naszej oferty świec sojowych.
Życzmy pachnących chwil i dużo uśmiechu.
Tagi: