Hygge – co to takiego?
Hygge to swego rodzaju filozofia wypełniona po brzegi dobrociami płynącymi z docenianiu chwil i czerpaniu radości z małych rzeczy. Nie ma jednej definicji tłumaczącej ten termin. Hygge kieruje się odnajdywaniem sensu w życiu codziennym, drobnymi rytuałami w wolnym czasie i pełni zaufania. W wolnym tłumaczeniu możemy określić to słowo jako przytulność, komfort, relaks, relacje i dobrą atmosferę. Stąd też ludzie kierujący się właśnie tą filozofią, cenią każdą przyjemną chwilę, a przy tym dbają o swój własny komfort z ogromną wdzięcznością, jak i celebracją.
Hygge pochodzi prosto z Danii, jednak już dziś wiele innych narodowości stara się wdrożyć hygge w swoje życie i czerpać radość z wolnych chwil. Ciekawostką jest fakt, że jest to słowo 2016 roku. Powstało już wiele książek na temat hygge, które pozytywnie zaczarowały wielu czytelników. Już kilka lat temu, ludzie zaczęli inspirować się tą filozofią i wdrażać w swoje życie. Z powodzeniem można kierować się tymi samymi wartościami i żyć w określony sposób niezależnie od miejsc, w których się jest.
Jak stworzyć swoje własne Hygge?
Chwile szczęścia, ciepła i bliskości – odnajdywanie radości w prostych codziennych sytuacjach, które nadają sens. Hygge tak na prawne nie ma jednej definicji. Na całość składa się wiele czynników, sytuacji oraz uczuć.
Co sprawia nam radość? W jaki sposób patrzeć na otaczający świat? Jak żyć zgodnie z hygge?
• Czerpać radość z małych rzeczy.
• Radość ze spotkań z bliskimi osobami.
• Dobre jedzenie.
• Przyjazny klimat.
• Ciepła i dobra atmosfera.
• Docenianie rzeczy, które posiadamy.
• Brak wygórowanych oczekiwań.
• Radość ze zwykłych codziennych czynności.
• Troska o innych.
• Przytulne wnętrze z dodatkiem świec.
• Wewnętrzna harmonia.
• Życie w zgodzie.
• Bycie tu i teraz.
• Minimalizm.
• Troska o relacje, a nie o rzeczy materialne.
Najważniejsze jest jednak, aby znaleźć tak zwane „swoje momenty” coś, co Tobie sprawia radość i wprawia w dobry nastrój. Nie musisz spotykać się z przyjaciółmi, jeśli jesteś domatorem, który woli spędzać samotnie czas. Bez napięcia i ogrywania ról, które książkowo powinny sprawiać radość, można stworzyć swoją własną ścieżkę szczęścia. Hygge to tak naprawdę nie są konretne czynności, jakie trzeba wykonywać, aby czuć się dobrze. Ważne, aby żyć ze sobą w zgodzie i nauczyć się dostrzegać co pozytywnie wpływa na nasz nastrój tak, aby można było znaleźć czas w ciągu dnia, aby napełnić się spokojem i harmonią. Lista powyżej znajduje się w najbardziej popularnych hygge wartości i czynności, jednak warto przeanalizować, które z nich są dla nas odpowiednie i współgrają z naszymi osobowościami.
Dania – jedno z najbardziej szczęśliwych państw świata
Nie bez powodu Duńczycy należą do jednego z najszczęśliwszych narodów na świecie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzieje się tak właśnie za sprawą tajemniczego hygge. Warto jednak wspomnieć, że Dania to kraj stawiający ludzi bardzo równo, dostęp do edukacji oraz opieka zdrowotna funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie. Służba zdrowia bardzo dba o obywateli, podczas długiego oczekiwania na badania w publicznych placówkach można bezpłatnie skorzystać z prywatnych szpitali. Natomiast jeśli chodzi o edukacje, to jej głównym założeniem jest, aby zapewnić możliwość wszystkim ludziom zdobywanie wiedzy.
Zobacz także: Mindfullness – Co to takiego?
Duńczycy mają tendencję do tworzenia małych społeczności, większość miejscowości należy do tych mniejszych, gdzie wszyscy się znają i ufają sobie. Stąd wynika ich otwartość i ogromna życzliwość. Wszyscy mieszkańcy traktują się na równi i z pewnością nie ma tak zwanych ‘wyścigów ani porównań do drugiego człowieka’.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, nie bez powodu Dania to jeden z najbardziej szczęśliwych miejsc, jednak wraz z brakiem utrudnień ze strony państwa mamy do czynienia również z mentalnością i życiem idącym z hygge.
Świece jako nieodłączny element duńskich domów
Dopisanie świec do hygge ma swoje drugie ukryte dno. Już dziś świece służą nam do nadania uroku i przyjemnej atmosfery, niezależnie od pory dnia i roku w wielu domach goszczą małe płomyczki zdobiące wnętrza. Nadając urok wnętrzom, naturalnie atmofrera wypełnia się ciepłem i dobrą energią. Jednak warto wspomnieć, że Dania ze względu na swoje położenie to kraj, gdzie dość szybko robi się ciemno, a nawet jesienią czy zimą dni są na tyle ciemne i ponure, że świece najzwyczajniej w świecie dają trochę światła.
Hygge Duńska sztuka szczęścia
Wielu Polaków decyduje się na wakacje do Skandynawii, aby poczuć na własnej skórze swobodną atmosferę i życzliwość mieszkańców. Zrozumienie sztuki szczęścia wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami podróży i obserwację. Hygge można doświadczyć niezależnie od miejsca, ważne jest zrozumienie i docenienie chwil, które napełniają nas spokojem i radością. Hygge stawia bardziej na relacje niż na dobra materialne, dlatego, jeśli chodzi o odnalezienie harmonii – miejsce i czas nie mają znaczenia.
Hygge – klucz do osiągnięcia wewnętrznego spokoju
Prawdopodobnie wiele z nas już nie raz doświadczyło takich momentów. Spotkanie z przyjaciółmi i towarzyszące niekończące się rozmowy wraz z dużą dawką śmiechu. Czy nawet dobre jedzenie i długa kąpiel po wyczerpującym dniu. To są hyggeling momenty, których prawdopodobnie nikt z nas nie pomyślałby, żeby nazwać jako hygge. Jednak, gdy skupimy się i przypomnimy sobie, co tak naprawdę wprawia nas w dobry nastrój, nauczymy się doceniać te małe drobne gesty i sytuacje. A nawet w pełni świadomie będziemy starać się znajdywać takie momenty w ciągu dnia i celowo dążyć do samozadowolenia. Gdy mamy świadomość, żeby żyć w określony sposób, znajdując szczęście nawet w mało oczekiwanych momentach, takie chwile znacznie częściej będą się pojawiać, wpływając tym samym na nasze samopoczucie.
Zarówno w samotności można celebrować chwile, jak i odczuwać szczęście. Hygge jako określenie przytulności, ciepła i dobrej atmosfery można stworzyć samemu w domu. Dodatki takie jak zapachowe świece, duże miękkie poduszki i ciepłe koce tworzą przyjazną atmosferę, która już wprawia w dobre samopoczucie, dodatkowo dobra książka i już mamy gwarantowany pełen relaks. Oczywiście nie musimy mieć tych wszystkich rzeczy, aby odnaleźć w życiu szczęście, jednak, jeśli rzeczy takie jak świece, dobre jedzenie i miękkie poduszki poprawiają nam nastrój, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umilić sobie dni takimi dodatkami. Ta filozofia ma bardzo dużo wspólnych punktów, jeśli chodzi o ‘mindfulness’ czyli tak zwany trening uważności. W połączeniu tych dwóch słów oraz całości, która kryje się, za tymi pojęciami możemy w pełni świadomie nauczyć się kierować życiem w taki sposób, aby wycisnąć największą dawke szczęścia, jaka się da.
Tagi: Filozofia życia,