Makrama – wiele możliwości

Makrama jako sztuka wiązania sznurka przynosi nam wiele możliwości i rozwijania umiejętności jak i własnej wyobraźni. Z wykorzystaniem swoich rąk, sznurka i dodatków możemy stworzyć prawdziwe okazy, które są w stanie zmienić i wprowadzić wiele dobrego do wnętrza.

Jakie dodatki do makram?

Tworząc makramy możemy puścić wodze fantazji i dodać coś więcej. Należy pamiętać, że do (najczęściej) bawełnianego sznurka i delikatnych kolorów warto użyć naturalnych dodatków. Plastikowi mówimy nie 🙂 Znacznie ładniej wyglądają ekologiczne i naturalne dodatki. Jeśli chodzi o najpopularniejsze a zarazem najciekawsze dodatki to są to min.:

To są nasze ulubione i sprawdzone dodatki, które uzupełniają całość, tworząc nietuzinkową ozdobę. Inne makramowe dodatki to na przykład chwosty (czyli sznurkowe frędzelki “pędzelki”). Warto pamiętać, aby nie przesadzić z dodatkowymi elementami. Pamiętajmy, że przeróżne supełkowe sploty już same w sobie tworzą piękną ozdobę. Czasami mniej znaczy lepiej i nie warto przesadzać z “upiększaniem” naszej kompozycji.

Makramowe ozdoby – rodzaje sznurka

W zależności od rodzaju sznurka, możemy tworzyć różne makramy. Należy pamiętać, aby zdecydować się na konkretny rodzaj sznurka, jeśli chcemy uzyskać jakiś konretny efekt. W zależności od splotu możemy np. rozczesać końcówki. Ozdoby typu “listki” wykonuje się właśnie ze skręcanego sznurka, dzięki czemu swobodnie możemy rozczesać końcówki i uzyskać ciekawy efekt.

Materiał pocięty na paski – z takiego rodzaju “sznurka” również można wykonać makramę, w takim przypadku trzeba uważać przy niektórych splotach i układać ułożenie sznurka w taki sposób, aby wiązania były ładnie wyeksponowane. Tak naprawdę wiązać możemy wszystko i wymyślać co raz to nowsze kombinacje.

Makrama do wnętrz

Przykładowe sznurkowe wyroby:

Makramy jako dodatek:

Makramy zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół:

Makrama – Co potrzebujemy do stworzenia?

Przede wszystkim warto poznać przeróżne sploty oraz ich połączenia. Właśnie dzięki nim powstają okazałe kompozycje. Do wykonania makram potrzebny nam sznurek, wiedza, umiejętności oraz skupienie idące w parze z cierpliwością. Warto wspomnieć, że do stworzenia większej makramy ściennej potrzebujemy sporo czasu. Stworzenie zaawansowanej dużej makramy może zająć nawet kilka tygodni. Dlatego cały ten proces warto urozmaicić sobie muzyką w tle czy też ulubionym serialem 🙂 Nasze makramy właśnie powstają w ten sposób. Dobra energia, spokojny czas i skupienie a w tle towarzyszą nam ulubione dźwięki. Mamy nadzieję i cicho wierzymy, że tworzone przez nas produkty wsiąkają te dobre wibracje i przekazujemy Wam do wnętrz nie tylko ciekawe ozdoby, ale i trochę ciepłych myśli.


Tagi: ozdoby boho,